Top
Nationala 94

World Cup USA 94 Retrospectiva Nationala Romaniei

La jumătatea preliminariilor a fost adus însă Anghel Iordănescu în postul de selecționer, și cu trei victorii în ultimele trei meciuri, între care un succes cu Belgia la București și unul în Țara Galilor, România avea să meargă la turneul final din Statele Unite.

Romania – Columbia U.S.A 94

Pe 18 iunie 1994, la Los Angeles, România a întâlnit Columbia, echipă considerată favorită la titlu de brazilianul Pelé. Florin Răducioiu a deschis scorul, iar Gheorghe Hagi l-a majorat cu un gol incredibil, un șut din apropierea tușei din stânga a terenului, de la peste 30 de metri de poartă. Pe final, pe un contraatac, Răducioiu consfințea scorul final, 3-1, după ce columbienii reduseseră din handicap.

Bogdan STELEA,  Dan PETRESCU, Daniel Claudiu PRODAN, Miodrag BELODEDICI, Gheorghe MIHALI, Dorinel Ionel MUNTEANU, Ionuţ LUPESCU, Gică POPESCU, Gheorghe HAGI (C),  Florin Valeriu RĂDUCIOIU   89′ Corneliu PAPURĂ, Ilie DUMITRESCU   68′ Tibor SELYMES

ROMANIA – SWITZERLAND

Patru zile mai târziu, la Detroit, într-un stadion acoperit, România a întâlnit Elveția în fața căreia avea să piardă cu 4-1.

•  Bogdan STELEA, Dan PETRESCU, Daniel Claudiu PRODAN, Miodrag BELODEDICI, Gheorghe MIHALI, Dorinel Ionel MUNTEANU, Gică POPESCU, Ionuţ LUPESCU   85′ Nica Basarab PANDURU, Gheorghe HAGI (C), Florin Valeriu RĂDUCIOIU, Ilie DUMITRESCU   70′ Ion VLADOIU

USA – Romania U.S.A 94

Doar un succes în fața Statelor Unite, organizatoarea competiției, ducea România în faza eliminatorie, și victoria a venit din nou pe stadionul Rose Bowl din Los Angeles. Dan Petrescu a marcat unicul gol al partidei.

•  Florin PRUNEA, Dan PETRESCU, Daniel Claudiu PRODAN, Miodrag BELODEDICI   88′ Gheorghe MIHALI, Tibor SELYMES, Dorinel Ionel MUNTEANU, Gică POPESCU, Gheorghe HAGI (C), Ionuţ LUPESCU, Ilie DUMITRESCU, Florin Valeriu RĂDUCIOIU   83′ Constantin GÂLCĂ

Argentina – Romania U.S.A 94

În optimile de finală, adversar a fost Argentina, fără Diego Maradona care tocmai fusese suspendat pentru consum de droguri. La tricolori nu juca Răducioiu, din cauza cumului de cartonașe galbene, dar absența lui a fost suplinită perfect de Ilie Dumitrescu, autorul unei duble, iar Gheorghe Hagi a înscris și el într-o victorie cu 3-2 care a dus în premieră pe tricolori în sferturile de finală mondiale.

•  Florin PRUNEA, Dan PETRESCU, Daniel Claudiu PRODAN, Miodrag BELODEDICI, Gheorghe MIHALI, Tibor SELYMES, Gheorghe HAGI (C)   85′ Constantin GÂLCĂ, Gică POPESCU, Ionuţ LUPESCU, Dorinel Ionel MUNTEANU, Ilie DUMITRESCU   87′ Corneliu PAPURĂ

Sweden – Romania U.S.A 94

Aici, tot loviturile de departajare aveau să oprească România, ca și în 1990. Împotriva Suediei, Răducioiu a împins meciul în prelungiri după ce scandinavii marcaseră primii, pentru ca din nou Răducioiu să înscrie pentru 2-1 în minutul 101. Însă cu cinci minute înainte de finalul jocului, Kennet Andersson a readus egalitatea, și la șuturile de la 11 metri Dan Petrescu și Miodrag Belodedici au ratat pentru tricolori după ce prima ratare aparținuse suedezilor.

•  Florin PRUNEA, Dan PETRESCU, Daniel Claudiu PRODAN, Miodrag BELODEDICI, Tibor SELYMES, Dorinel Ionel MUNTEANU   84′ Nica Basarab PANDURU, Gică POPESCU, Gheorghe HAGI (C), Ionuţ LUPESCU, Ilie DUMITRESCU, Florin Valeriu RĂDUCIOIU